Interrupce
V České republice má žena sama možnost svobodně se o osudu svého těhotenství rozhodnout, k eventuálnímu potratu ji ovšem taky nikdo nesmí nutit. Podle našich platných zákonů lze graviditu ukončit na žádost ženy do 12. Zákon rozlišuje jednak interrupci na žádost ženy a interrupci ze zdravotních důvodů. Právní rámec je stanoven Zákonem České národní rady č. 66/1986 Sb., upřesněný prováděcí vyhláškou č. 75/1986. Jedná se o citlivé téma, které vždy s pacientkou probíráme individuálně a s pochopením.
Kardiotokografie
Kardiotokografie je vyšetřovací metoda, která umožňuje měřit ozvy plodu a zhodnotit jeho funkční rezervy (případně rozpoznat jeho ohrožení) a také sledovat děložní stahy u těhotné ženy (tzv. kontrakce). K vyšetření se používá kardiotokograf. Vyšetření je nebolestivé a nemá žádné vedlejší účinky ani na těhotnou ženu, ani na plod.
Normální těhotenství
Jedná se o těhotné ženy bez rizikových faktorů, s normálními klinickými i laboratorními výsledky v průběhu těhotenství. Kontroly probíhají v intervalu 4–6 týdnů až do 35. týdne těhotenství, od 36. týdne těhotenství 1x týdně. Provádí se pravidelná vyšetření, kam patří sběr anamnestických a aktuálních údajů, hodnocení míry rizika, palpační vaginální vyšetření těhotné, měření hmotnosti a krevního tlaku, chemická analýza moči, detekce známek vitality plodu. Jsou doplněna o nepravidelná vyšetření, které zahrnuje komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne (laboratorní, ultrazvukové se stanovením pravděpodobnosti vad), biometrické a genetické ultrazvukové vyšetření ve 20. – 22. týdnu, fetální echokardiografie v 18.-24. týdnu, orální glukózo-toleranční test ve 24.–28. týdnu, profylaxe RhD aloimunizace u RhD negativních žen od 28. Týdne, včetně kontrolních laboratorních testů na krevní obraz, vaginální stěr na přítomnost streptokoků skupiny B v 35 týdnu, kardiotokografie od 37. Týdne.
Rizikové těhotenství
Kontrolní návštěvy jsou doporučovány individuálně dle aktuálního zdravotního stavu. Také se provádí pravidelná vyšetření, hodnocení míry rizika, palpační vaginální vyšetření těhotné, měření hmotnosti a krevního tlaku, chemická analýza moči, detekce známek vitality plodu. Jsou doplněna o nepravidelná vyšetření, které zahrnuje genetickou konzultaci, dispenzarizaci v rizikové prenatální poradně, včetně doplňkových prenatálních vyšetření a stanovení individuálních postupů. Součástí zůstává biometrické a genetické ultrazvukové vyšetření ve 20. – 22. týdnu, fetální echokardiografie v 18.-24. týdnu, orální glukózo-toleranční test ve 24.–28. týdnu, profylaxe RhD aloimunizace u RhD negativních žen od 28. Týdne, včetně kontrolních laboratorních testů na krevní obraz, vaginální stěr na přítomnost streptokoků skupiny B v 35 týdnu, kardiotokografie od 37. týdne
Prvotrimestrální screening
Je kombinace biochemického a ultrazvukového vyšetření plodu v prvním trimestru těhotenství, které umožňuje předpovědět až s 95% pravděpodobností riziko nejčastějších vrozených vad (Downova syndromu, chorobu Edwardsovu, Patauovu aj.). Jeho výhodou je přesnost a časnost, která poskytuje možnost řešit vzniklou situaci v raném těhotenství. Žena při screeningu absolvuje odběr krve, podrobné ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na některé znaky, které jsou v daném období nejlépe patrné a zároveň nám pomohou upřesnit výsledky. Jedná se o ultrazvukové měření nuchální translucence a nosních kůstek plodu, akce srdeční a velikost plodu.
Ultrazvuková diagnostika
Některé vrozené vývojové vady (vvv plodu) jsou dány geneticky, jiné mohou vzniknout důsledkem nepříznivého účinku léků během těhotenství. K některým může dojít fetální (plodovou) infekcí a některé příčiny stále neznáme. Mezi velmi závažná postižení patří především anomálie mozku a páteře a některé vrozené vady srdce (ty jsou ze všech VW nejčastější) a ledvin. Na druhou stranu je ale například většina srdečních anomálií méně významná nebo velmi dobře řešitelná a dlouhodobá prognóza je výborná. Totéž platí o rozštěpových vadách v obličeji, různých typech kýl, postižení ledvin nebo jiných orgánů. Působením faktorů vnějšího prostředí, které dovedou způsobit vznik vývojové vady, vznikají různé závažné mnohočetné vrozené vady, rozštěpové vady, poruchy vývoje končetin, mozku a nervové soustavy i dalších orgánů. Vnitřní faktory můžeme nazvat genetické a chyba je buď v chromozomech, nebo v nějakém konkrétním genu.
Určení pohlaví již od 15 týdne
Provádíme určení pohlaví ve 13. – 15. týdnu se 100% garancí i pro neregistrované pacientky.
Vyhledávání vrozených vývojových vad
Některé vrozené vývojové vady (VVV plodu) jsou dány geneticky, jiné mohou vzniknout důsledkem nepříznivého účinku léků během těhotenství. K některým může dojít fetální (plodovou) infekcí a některé příčiny stále neznáme. V případě pochybností je matka odeslána na genetickou ambulanci.
Doporučení
Co vzít s sebou do porodnice? Pro nastávající maminku: Doklady – těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz ZP. Kopii oddacího listu, u nesezdaných párů dohodu o příjmení dítěte (vyřizuje se na matrice). Dále si nezapomeňte: Přezůvky, teplé ponožky, noční košile, župan, ručníky, kojeneckou podprsenku, vložky do podprsenky, hygienické potřeby (neparfémované mýdlo, zubní pasta, kartáček, hřeben, krém, pomáda na rty, jednorázové porodnické kalhotky, toaletní papír), porodnické vložky, bepanthen mast, gel z dubové kůry, neperlivá voda, hroznový cukr. Pro doprovod: Přezůvky, svačina, pití, fotoaparát, videokamera. Pro miminko: Jednorázové pleny, vlhčené ubrousky, kartáček na vlásky.
Těhotenství týden po týdnu
Oplodnění
1. týden těhotenství
Více na https://www.alza.cz/maxi/1-tyden-tehotenstvi
1.–9. týden https://www.youtube.com/watch?v=TQw8sfRpwC8&t=41s
2. týden těhotenství
Ovulace nastává přibližně 9. – 14. den od začátku poslední menstruace, kdy se z jednoho vaječníku uvolní zralé vajíčko. Poté vajíčko putuje do dělohy, kde může přežít až 24 hodin. Jestliže se v průběhu putování „setká“ se spermií, dochází k oplodnění. Spermie obsahuje látku, která rozpouští vnější obal vajíčka, a tak může do něj vniknout. Když se dostane dovnitř, ztrácí bičík a pohyblivost. Zavře se cesta ostatním spermiím. Po oplodnění se vajíčko uhnízdí v děloze. Zárodečná buňka se začne okamžitě dělit. Zatímco se dostane do dělohy (asi 4. den po oplodnění), je tvořená už přibližně ze 100 buněk. Pokud k oplodnění nedojde, vyplaví se spolu se sliznicí dělohy během nejbližší menstruace.
Více na https://www.alza.cz/maxi/2-tyden-tehotenstvi
3. týden těhotenství
Na začátku oplodněné vajíčko „plave“ v dutině děložní, ale již brzy, asi ke konci 3. týdne dochází k uhnízdění vajíčka ve sliznici dělohy – tzv. nidaci. a početí je ukončené.
Více na https://www.alza.cz/maxi/3-tyden-tehotenstvi
4. týden těhotenství
Část vnějších buněk oplodněného zárodku postupně vytvoří placentu, která se snaží napojit na krevní oběh matky. Z dalších vnějších buněk se postupně vyvine pupeční šňůra, ochranná blána zárodku. Vnitřní buňky se rozdělí do vrstev, ze kterých se vyvinou různé orgány, a časti těla vašeho budoucího dítěte.
Více na https://www.alza.cz/maxi/4-tyden-tehotenstvi
5. týden těhotenství
Zárodek „plave“ ve vaku naplněném tekutinou. Dokončuje se vývoj základů mozku, míchy, páteře a nervových uzlin. Vyvíjí se základ trávicího systému, úst a čelistí. Srdíčko už pracuje v uzavřeném krevním oběhu a čerpá krev od matky. Může mít i jinou krevní skupinu.
Více na https://www.alza.cz/maxi/5-tyden-tehotenstvi
6. týden těhotenství
Srdíčko začíná pravidelně bít na konci šestého týdne. Vytváří se krevní oběh a malé zárodky všech končetin. Vaše děťátko už může cítit bolest, protože už má vyvinutý trojklaný nerv. Děťátko má délku asi 1,3 cm, což už je několikanásobně větší než původně oplozené vajíčko.
Více na https://www.alza.cz/maxi/6-tyden-tehotenstvi
7. týden těhotenství
Základy nervového systému děťátka jsou už téměř vyvinuty a srdce může čerpat krev směrem k játrům a hlavní tepně. Na ultrazvuku vypadá jako srdíčko jako velká boule na přední straně hrudníku. Je možné zcela zřetelně rozpoznat končetiny se zárodky prstů, základy očí a uší a lebeční svaly. Na hlavičce, která je v porovnání s tělem obrovská, se formuje tvář s očima. Postupně se vyvíjí kostní buňky. Pozorujeme zárodky plic a základních trávicích orgánů, játra, dále i ledvin a pohlavních orgánů. Jejich vývoj však ještě není ukončený. Děťátko má v tomto období délku 1,3 cm a je velké asi jako malá koulička hroznu.
Více na https://www.alza.cz/maxi/7-tyden-tehotenstvi
8. týden těhotenství
Nyní již můžeme hovořit o plodu, ne o zárodku. Jsou vytvořeny všechny hlavní orgány, i když jejich umístění a podoba se bude ještě měnit. Můžeme rozeznat tvář plodu. Vytvářejí se vnitřní orgány sluchu a rovnováhy. Prsty jsou zřetelnější, ale propojené kožní tkání. Je možné rozeznat také ramena, lokty, kolena… Čtyřicátý den po početí začíná pracovat mozek. Děťátko má délku 4 cm. Pohyb dítěte je velmi intenzivní, ale matka tyto pohyby ještě neregistruje.
Více na https://www.alza.cz/maxi/8-tyden-tehotenstvi
9. týden těhotenství
Děťátko měří kolem 4 cm. Srdíčko bije až 140–150 údery za minutu. V detailech tváře můžeme rozpoznat už i oči, které se otevřou až koncem 7. měsíce. Jsou patrné zárodky sluchového ústrojí. Jsou vyvinuty i první nervové buňky, které cestují na svoje definitivní místo. Dítě má už rozpoznatelné ručičky a nožičky i se zárodky budoucích prstů. V tomto týdnu je vaše dítě vyživované placentou, která je spojená s dítětem pupeční šňůrou. Pomocí ní se do těla dítěte dostávají živiny a zároveň odvádí odpad. Placenta, a také vnější plodový obal je stejné genetické výbavy jako dítě. Jsou nositeli důležitých informací o vývojových vadách apod. (Downův syndrom atd.).
Více na https://www.alza.cz/maxi/9-tyden-tehotenstvi
10. týden těhotenství
Do konce 10. týdne jsou vytvořeny základy všech orgánů dítěte, které se budou zdokonalovat. Končí období embryogeneze a začíná rané fetální období plodu. Velikost plodu se měří od vrcholu hlavičky po bedra, a takto určená délka je přibližně 7 cm. Zdokonalují se první nervové dráhy. Každou minutu vzniká asi sto tisíc nových nervových buněk a plod už reaguje na bolestivý podnět. Začínají se vytvářet základy vnějšího genitálu dítěte. Pohlaví však bylo rozhodnuto již v okamžiku oplodnění.
10.–15. týden https://www.youtube.com/watch?v=NyvgvI9-Ze0
11. týden těhotenství
Děťátko měří 8 cm a váží asi 15 g. Tělíčko je o poznání menší než hlavička, rozpoznáváme vytvořené končetiny se zárodky prstů. Žaludek dítěte produkuje žaludeční šťávu, ledviny již fungují správně. Od tohoto týdne je možné zachytit první reakce mozkové kůry. Intenzivní cestování nervových buněk v mozkové kůře trvá až do roku a půl.
12. týden těhotenství
Je ukončeno nejrizikovější období těhotenství. V němž nejčastěji dochází k samovolnému nebo zamlklému potratu. Vaječníky přestávají produkovat hormony, které podporovaly, a tedy udržovaly těhotenství. Nyní již plně přebírá tuto roli placenta. Děťátko měří už zhruba 9 cm. Vnější pohlavní ústrojí se je možno rozpoznat, ale není úplně vyvinuté. Všechny důležité orgány jsou připraveny začít fungovat. Dítě přibližně od 11. týdne do narození nepřetržitě vdechuje plodovou vodu. Kyslík dostává díky pupeční šňůře.
13. týden těhotenství
Děťátko měří 9 cm a váží 16 g. Jeho očička a uši jsou na svém místě. Jsou vyvinuty základní reflexy – po šťouchnutí se zahýbe i přesto, že v tomto období ještě necítí bolest. Dlaně a chodidla reagují na vnější stimulaci rozevíráním a zavíráním se. Může se odrážet od stěny dělohy, ale protože je zatím příliš malé a lehké tak to maminka ještě necítí. Vdechování plodové vody mu pomáhá ke správnému vývoji dýchacího ústrojí.
14. týden těhotenství
Nyní se vaše dítě může pohybovat. Provádí i složitější pohyby. Otvírá ústa, zívá, polyká plodovou vodu, ale zatím nepravidelně dýchá. Funguje již většina vnitřních orgánů, začínají růst nehty. Snižuje se nebezpečí poškození plodu léky nebo infekcí. Pohlavní orgány jsou již plně vyvinuty, i když ultrazvukem jsou stále ještě těžko rozpoznatelné. Děťátko teď bude růst úžasnou rychlostí. Během dalšího měsíce může ztrojnásobit svou délku a až zdesetinásobit svou hmotnost! Miminko má již vyvinuté chuťové pohárky a má rádo sladké.
15. týden těhotenství
Tělíčko nyní roste rychleji než jeho hlavička a pomalu se srovnává jejich nepoměr. Pokožka je pokrytá jemnými chloupky, které dítě ochraňují až do jeho narození. Na hlavičce rostou vlásky a můžeme pozorovat i náznaky obočí. V tomto období začínají pracovat lymfatické žlázy a brzlík, které jsou součástí budoucího imunitního systému. Úplně se vyvinula i placenta.
16. týden těhotenství
Děťátko už měří 16 cm a váží 120 g. V krvi matky se mohou objevit některé bílkoviny produkované dítětem jako ochrana děťátka. Miminko dělá grimasy, krčí čelíčko, může mít i škytavku a dokonce si umí cucat palec. V šestém měsíci těhotenství škytavku svého dítěte pocítíte jako jemné chvění vašeho bříška. Některé děti škytají několikrát za den a některé ji nemají vůbec.
16.–20. týden https://www.youtube.com/watch?v=taBrZJUcGo0
17. týden těhotenství
Děťátko už měří asi 18 cm a váží přibližně 150 g. Pokožka má matně červenou barvu, a je pokryta jemnými chloupky. Pohlaví je již plně vyvinuto. Na ultrazvuku může být ještě stále obtížněji rozpoznatelné. Dozrávají orgány a systémy (mozek, svaly, nervy, krevní oběh, močový trakt…). Osifikují se velké kosti a vytváří se velké klouby. Protože kůže stále nemá žádný podkožní tuk je téměř průhledná. Tuk se začne ukládat až v třetím trimestru. Srdeční rytmus je dvakrát rychlejší než maminčin.
18. týden těhotenství
V tomto období jsou již všechny hlavní oblasti mozku rozlišené formuje se mozková kůra, mozek plodu rychle roste. Děťátko dokáže projevit primitivní řeč těla v děloze – např. obranně couvnout, když se k němu blíží jehla při odběru plodové vody. Miminko měří cca 18–20 cm a váží do 200 g, množství plodové vody se odhaduje asi na 250 ml.
19. týden těhotenství
Na konci 19. týdne dítě měří okolo 20 cm a váží něco přes 200 g. V tomto již dítě jen roste a zdokonaluje své tělíčko. Dokáže udělat i několik kotrmelců a přemetů za sebou. V této chvíli už je organismus dítěte, včetně kostry, vnitřních orgánů a končetin, vyvinutý do detailů a naplno fungující. Na přelomu 19. a 20. týdne obalí každý centimetr tělíčka bílá, krémová, vlhká hmota, takzvaný mázek. Má za úkol udržovat tělíčko miminka hladké a bez vrásek po dobu dalších 20 týdnů, i přesto, že celou dobu plave v teplé koupeli plodové vody. Může být i při narození děťátko obalené mázkem.
Více na https://www.alza.cz/maxi/19-tyden-tehotenstvi
20. týden těhotenství
Děťátko měří asi 25 cm, váží okolo 250 g. Hlavička tvoří 1/3 celkové hmotnosti děťátka, začínají mu růst vlasy a nehty a tvoří se podkožní tuk. Má čím dál tím méně volného prostoru v děloze a nejspíš i prvorodičky již cítí jeho pohyby. Přecházíte do druhé poloviny vašeho těhotenství! V tomto období se provádí druhé velké ultrazvukové vyšetření. Sleduje se rychlost růstu, uložení placenty, množství plodové vody, vzhled hlavičky, mozku a tváře, stav páteře, hrudníku, genitálií, horních a dolních končetin, stav a poloha vnitřních orgánů – srdce, plic, ledvin, žaludku, střev, močového měchýře, pohybová aktivita… Můžete absolvovat i velmi podrobné ultrazvukové vyšetření na specializovaném pracovišti nebo vyšetření srdíčka – echokardiogram. Hmotnost placenty byla na začátku těhotenství několikanásobně větší než hmotnost plodu, nyní se však váhově vyrovnávají a zanedlouho dítě placentu výrazně přeroste! V tomto týdnu je možné pomocí stetoskopu na bříšku slyšet ozvy srdce plodu.
Více na https://www.alza.cz/maxi/20-tyden-tehotenstvi
21. týden těhotenství
Miminko měří asi 24–26 cm a váží okolo 250 g. Ovládá cíleně jemnou motoriku – cucá si palec, sahá na pupeční šňůru, končetinami se zapírá o stěny dělohy. Slyší i zvuky rozhovoru, hlas matky a okolí, spolu s tlukotem srdce, kručením žaludku a pulzováním krevních cév. Připravuje se na zvuky, které ho čekají po narození.
Více na https://www.alza.cz/maxi/21-tyden-tehotenstvi
21.–25. týden https://www.youtube.com/watch?v=otpXqBtoLus
22. týden těhotenství
Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod zhruba 28 cm. Váha plodu je nyní zhruba 430 g. Dítě nyní vypadá téměř jako novorozenec, ale je stále velmi maličké. Kůže je zvrásněná, protože většina podkožního tuku se vytvoří až ve 3. trimestru těhotenství. Rozlišujeme již rty, víčka a obočí. V dásních rostou zárodky mléčných zubů. Dokončen je vývoj očí, pouze duhovka ještě nemá barvu. Jemné chmýří pokrývá téměř celé tělo dítěte. Postupně se vyvíjí slinivka břišní, která je potřebná pro produkci některých hormonů.
Více na https://www.alza.cz/maxi/22-tyden-tehotenstvi
23. týden těhotenství
Plod měří zhruba 29 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 500 g. Dítě nyní rychle přibývá na váze, ale nejvyšší přírůstky je teprve čekají v následujících týdnech. Dítě již v tomto týdnu zřejmě rozlišuje váš hlas od ostatních hlasů a zvyká si na opakující se zvuky, např. štěkání vašeho psa. Dítě si také uvědomuje váš pohyb a může dávat přednost některým druhům pohybu, např. pomalé chůzi. Plicní cévy se vyvíjejí, aby umožnily dýchání.
Více na https://www.alza.cz/maxi/23-tyden-tehotenstvi
24. týden těhotenství
Plod měří zhruba 30 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 600 g. 24. Dítě nyní rychle přibývá na váze. Zvětšuje se také mozek dítěte. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Kůže je stále tenká a téměř průsvitná. V plicních lalocích dochází k větvení průdušek a vzniká tzv. průduškový strom. Vytvářejí se také buňky, které produkují tzv. surfaktant, který pokrývá vnitřek plicních sklípků, Teprve při jejích dostatečném množství je dítě schopno po porodu samostatně dýchat.
Více na https://www.alza.cz/maxi/24-tyden-tehotenstvi
25. týden těhotenství
Ve 25. týdnu těhotenství měří plod zhruba 35 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 660 g. Tenké tělíčko dítěte se nyní postupně začíná obalovat tukem. Kůže je stále trochu zvrásněná, ale dítě se čím dál tím více podobá novorozenci. Některým dětem již v této fázi vývoje rostou vlasy.
Více na https://www.alza.cz/maxi/25-tyden-tehotenstvi
26. týden těhotenství
Ve 26. týdnu těhotenství měří plod zhruba 36 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 760 g. Sluch je nyní citlivější než dříve. Dítě nyní slyší nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte. Dítě vdechuje a vydechuje plodovou vodu, což je nezbytné pro vývoj plic a jsou dobrým cvičením pro první nadechnutí po porodu. U chlapců začínají varlata sestupovat do šourku.
Více na https://www.alza.cz/maxi/26-tyden-tehotenstvi
26.–30. týden https://www.youtube.com/watch?v=-eSfgb6xFlE
27. týden těhotenství
Ve 27. týdnu těhotenství měří plod zhruba 37 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 880 g. Dítě v tomto týdnu již umí otevírat a zavírat očička. Spánek a bdění jsou nezávislé na vaší denní nebo noční aktivitě, ale střídají se v pravidelných intervalech. Mozek dítěte je nyní velmi aktivní. Plíce jsou stále nezralé, dítě by bylo již bylo schopno s pomocí lékařských přístrojů dýchat. Známkou vývoje plic jsou také krátké epizody škytavky, kterou poznáte podle drobných rytmických pohybů dítěte v děloze.
Více na https://www.alza.cz/maxi/27-tyden-tehotenstvi
28. týden těhotenství
Ve 28. týdnu těhotenství měří plod zhruba 38 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1000 g. Dítě nyní rychle přibývá na váze a ve stejném rytmu bude přibírat až do porodu. V mozku se vyvíjejí miliardy nervových buněk. Na mozkové kůře se nyní začínají objevovat první rýhy a záhyby, dosud byla hladká. Děťátku rostou mu řasy a umí mrkat. Viditelné je obočí a pokračuje růst vlasů.
Více na https://www.alza.cz/maxi/28-tyden-tehotenstvi
29. týden těhotenství
Ve 29. týdnu těhotenství měří plod zhruba 39 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1150 g. Jak pokračuje vývoj mozku, zvětšuje se v tomto týdnu především hlavička dítěte. Pokračuje také vývoj svalů a plic. Zvyšuje se množství kostní tkáně – v kostech se denně ukládá okolo 250 mg vápníku.
Více na https://www.alza.cz/maxi/29-tyden-tehotenstvi
30. týden těhotenství
Ve 30. týdnu těhotenství měří plod zhruba 40 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1300 g. Zrak dítěte se zlepšuje a dítě nyní rozlišuje světlo a tmu. Podle některých studií může miminko v tomto období již sledovat očima zdroj světla. Zrak se u dítěte bude dále vyvíjet i po narození, a to až do zhruba 6 let věku. Množství plodové vody dosahuje svého maxima, což činí přibližně 800 ml. Poté její množství opět pomalu klesá a při porodu je jí zhruba 600 ml.
Více na https://www.alza.cz/maxi/30-tyden-tehotenstvi
31. týden těhotenství
Ve 31. týdnu těhotenství měří plod zhruba 41 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1500 g. Dítě čekají v následujících týdnech především velké přírůstky na váze. Mezi 31. a 40. týdnem totiž dítě přibere zhruba 2 kg, tj. v průměru přes 200 g týdně. Tělo, ruce i nohy se obalují tukem a dítě se začíná podobat novorozenci. Dítě se nyní hodně pohybuje, což vám může ztěžovat spánek, a dokáže již otáčet hlavu ze strany na stranu (za zvukem, světlem nebo jen tak).
31.–35. týden https://www.youtube.com/watch?v=yZbxPKjEhws
32. týden těhotenství
Ve 32. týdnu těhotenství měří plod zhruba 42 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1700 g. Kůže již není zvrásněná, ale naopak se s přibývajícím podkožním tukem napíná. Pokračuje vývoj plic a bude trvat již jen pár týdnů, než budou plíce zcela funkční. Kostra dítěte je kompletní, kosti jsou však stále měkké a ohebné.
Více na https://www.alza.cz/maxi/32-tyden-tehotenstvi
33. týden těhotenství
Ve 33. týdnu těhotenství měří plod zhruba 44 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1900 g. Kosti dítěte jsou čím dál tím pevnější, lebeční kosti však nejsou spojené a mohou se tedy během porodu při průchodu porodními cestami posunout a částečně překrýt. K úplnému spojení lebečních kostí dochází až na počátku dospělosti, do té doby se kosti přizpůsobují růstu mozku a dalších tkání.
Více na https://www.alza.cz/maxi/33-tyden-tehotenstvi
34. týden těhotenství
Ve 34. týdnu těhotenství měří plod zhruba 45,0 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2150 g. Po porodu bude dítě podkožní tuk potřebovat, aby mohlo regulovat svou tělesnou teplotu. Pokračuje vývoj plic a nervové soustavy. Děti narozené mezi 34. a 37. týdnem těhotenství jsou sice považovány za nedonošené, ale po porodu se obvykle dobře adaptují a v delším období je jejich vývoj stejný jako u dětí narozených v termínu.
35. týden těhotenství
Ve 35. týdnu těhotenství měří plod zhruba 46 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2400 g. Fyzický vývoj dítěte je téměř ukončen. Ledviny a játra jsou již plně funkční. Následující týdny do porodu bude už dítě pouze růst a přibírat. Dítě hodně rostlo již v předchozích týdnech a prostor dělohy mu pomalu začíná být těsný. I když v tomto období může dojít k určitému zmírnění pohybů, jejich četnost během dne by měla zůstat podobná jako v minulých týdnech.
36. týden těhotenství
Ve 36. týdnu těhotenství měří plod zhruba 47 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2600 g. Do konce těhotenství se bude jeho váha zvyšovat zhruba o 30 g denně. Jemné chmýří pokrývající pokožku, se začíná ztrácet. Mizet začíná také mázek, který chránil kůži před solemi obsaženými v plodové vodě, uvolňují se do plodové vody a dítě je spolu s plodovou vodou polyká. Z toho, střevních buněk a žlučových barviv se vytváří první stolice dítěte po porodu nazývaná česky smolka. Dítě je v tomto týdnu již ve většině případů otočeno hlavičkou dolů. Pokud je dítě v jiné poloze, je jen malá pravděpodobnost, že se ještě otočí hlavičkou dolů.
36.–40. týden https://www.youtube.com/watch?v=pn-epXj4r5I
37. týden těhotenství
Ve 37. týdnu těhotenství měří plod zhruba 49 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2850 g. Na konci 37. týdne těhotenství je dítě považováno za donošené, tzn., že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu. Od tohoto týdne se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.
38. týden těhotenství
Ve 38. týdnu těhotenství měří plod zhruba 50 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3100 g. Ve 38. týdnu těhotenství je již dítě považováno za donošené.
39. týden těhotenství
Ve 39. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3300 g.
40. týden těhotenství
Ve 40. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3500 g, přičemž dívky váží v průměru méně než chlapci. Poslední den 40. týdne těhotenství je předpokládaným termínem porodu. Přesně v tento den však porodí pouze malé procento žen.